Základná škola sv. Svorada a Benedikta

Keď sa kamaráti stretnú...

Dňa 14. 6. 2017 žiaci VI.A, VII.A a 3 žiaci VIII.A triedy absolvovali školský výlet do Rakúska – Neusiedlersee, do zábavného Family parku.  Dopravu sme mali zabezpečenú luxusným, veľkokapacitným poschodovým autobusom. Zábavný park sa nachádza v rakúskom Burgenlande, v kraji s mimoriadne priaznivými podmienkami pre poľnohospodársku výrobu a cestovný ruch.

Žiaci mohli vidieť široké lány dokonale obrobených polí a nekonečné rady vinohradov. Celú cestu, ktorá trvala niečo vyše 2 hodiny videli  prírodné scenérie a zaujímavý kameňolom, kde sa  počas letnej sezóny odohrávajú divadelné a operné predstavenia. Na začiatku cesty sme sa  všetci pomodlili desiatok sv. ruženca. Vstupom  do areálu rodinného  parku si začali deti užívať svoj detský sen o zábave a oddychu. Park sa  rozprestiera na  obrovskej  ploche o rozlohe  niekoľkých  hektárov. Je situovaný do zelene, medzi vysoké stromy, ktoré vytvárajú veľmi príjemnú klímu. Je absolútne prispôsobený detským návštevníkom,  vládne všade poriadok a disciplína. Je tam veľký počet toaliet a oddychových zón. Na začiatku akcie sa deti rozdelili na skupiny a každá si vybrala  atrakcie podľa vlastného výberu. Tie spĺňali vysoký štandard bezpečnosti a zároveň poskytovali ohromnú zábavu. Podľa záujmu detí absolvovali mnohé  stanovištia, vyskúšali si svoju zdatnosť, odvahu, ale najmä zažili radosť, zábavu, relax a tešili sa zo vzájomnej prítomnosti. Deti zaujali rôzne konštrukcie, vyskúšali si fyzikálnu odstredivú silu na rýchlodráhach a na vodno-športových prvkoch sa aj osviežili. Jednotlivé atrakcie sú zostavené aj podľa veku, a to takmer od 2 rokov až po dospelosť, ale všetky obsluhoval  vyškolený personál, ktorý dbal na  vysokú bezpečnosť a absolútny  poriadok. V parku bolo obrovské množstvo návštevníkov, tisíce detí z rôznych krajín. Počuli sme okrem nemčiny a angličtiny aj slovinčinu, chorvátčinu, maďarský jazyk. V rozľahlom areáli sa žiaci spolu s pedagogickým dozorom pohybovali podľa bedekra, čiže si museli overiť geografické čítanie z mapy, orientovať sa v teréne. Atrakcie sú pomenované podľa  rôznych rozprávok a mytológie, sú identifikované rozprávkovými postavičkami  v nadživotnej  veľkosti, ocitli sa v ríši rozprávok Medovníkového domčeka, v Snehulienke, Laktibradu, princezien, drakov, obrov, mnoho a mnoho  ďalších spoznávali.

Počas výletu sa kolektív tried veľmi stmelil, vzájomne sa deti informovali a zažívali spoločné šťastné chvíle,  pomáhali si, prežívali spoločnú radosť z pohybu a zábavy.  Školský výlet splnil nadmieru všetky očakávania, deti zažili pekný a veselý deň, odnášajú si milé spomienky. Počas spiatočnej cesty sme modlitbou poďakovali dobrotivému Pánu Bohu a našej nebeskej matke Panne Márii, našim svätým patrónom, sv. Krištofovi a sv. Jozefovi za ochranu a starostlivosť. Deti sa lúčili s pozdravom ... „a v ďalšom roku dovidenia vo Family parku!“

 

Fotogaléria

Krátke videá si môžete pozrieť na týchto stránkach:

Family park - loď

Family  park - fontána

Family park - lodičky1

Family park - lodičky2

 

(text: Mgr. G.Kratochvílová, foto: Mgr. M. Bírošová, Mgr. sr. Mária Agáta)

Novinky v kocke