Základná škola sv. Svorada a Benedikta

Exkurzia na hrad Gýmeš

Vo štvrtok 25.10. ráno, sme sa my, teda 3.A, vybrali na turistickú exkurziu do Jelenca. Na prírodovede sme sa učili o pagaštane konskom a o gaštane jedlom, tak nám napadlo: „Prečo si nepozrieť gaštany zblízka?“ A hlavne, keď je to v najväčšej gaštanici jedlých gaštanov - okolo hradu Gýmeš. Okrem zrúcaniny, gaštanov, rannej hmly a krásneho lesa sme cestou stretli salamandru škvrnitú. A to až dvakrát. Možno to boli príbuzné a ponáhľali sa na farebnú jesennú oslavu. Stretnúť tohto výnimočného a chráneného obojživelníka len tak v prírode nebýva vždy pravidlom. Tak sme sa tešili, že nám to bolo dopriate.

Cesta hore ubiehala pomalšie a deti, zvyknuté chodiť po schodoch len na 1. poschodie (naša trieda je v prístavbe J), to mali trochu náročnejšie. Ale komu česť, tomu česť, pastierovi trúba - všetci sme vyšliapali až na hrad. Tam sme sa rozdelili na 4 rytierske družiny a pod vedením rytierov sme objavovali poklad, ktorý tu zanechal slávny rod Forgáčovcov. Zrúcanina má všelijaké tajné a aj nebezpečné zákutia, preto sme boli opatrní. Poklad sme našli, hrad poobdivovali a spokojní, trošku unavení ale radostní sme sa vrátili naspäť.

Z.K.

Fotogaléria

Novinky v kocke