Základná škola sv. Svorada a Benedikta

My sa dažďa nebojíme

Toto bolo heslo V.A. a V.B. v piatok 21. októbra, keď sme sa vybrali na exkurziu do Bojnej. Je to malá, ale veľmi zaujímavá dedina. V Archeologickom múzeu Veľkej Moravy sme sa dozvedeli o štyroch náleziskách, v ktorých objavili vzácne predmety z obdobia Veľkomoravskej ríše. Videli sme pozlátené plakety z 9. storočia aj najstarší bronzový zvon z kresťanského kostola na území Slovenska. Jeho napodobeninu sme aj počuli zvoniť. Okrem neho je v Európe už iba jeden. Vo filme, ktorý sme v múzeu videli, sme sa dozvedeli o hradiskách a valoch v oblasti Bojnej.

Veľkým zážitkom bolo, keď sme si mohli obliecť dobové kostýmy, trochu sa v nich poobdivovať a odfotiť. Posilnení výborným teplým obedom sme sa vybrali za zvieratami v zooparku. Vďaka nim a ich foto-pózam sme vôbec nevnímali upršaný deň. Fotografovanie bolo veľmi dôležité. Pani učiteľka totiž vyhlásila súťaž o najlepšiu fotografiu z exkurzie. Okrem toho sme od nej dostali pracovný list s otázkami, na ktoré sme hľadali odpovede celý deň. No schválne; viete pri akom meste sa Bojná nachádza a v ktorom je to kraji?  K exkurzii sa teda ešte určite vrátime. Tešíme sa na tie fotky a sme zvedaví na víťaza.

Fotogaléria

(text: Mgr. B. Farkašová, foto: Mgr. B. Rajtarová)

Novinky v kocke