Základná škola sv. Svorada a Benedikta

Vzácna návšteva, jedna z najvzácnejších... pán Hevier medzi nami

Minulý týždeň sa niesol v znamení sviatkov a sviatočných chvíľ. Jednej z nich patrila určite aj návšteva nášho významného spisovateľa, básnika, textára, esejistu, scenáristu, výtvarníka i hudobníka, Daniela Heviera. Ako sa hovorieva o siedmich divoch sveta, tento deň by sme mohli zaradiť medzi ne. Prvý div sa stal hneď ráno. Pán spisovateľ napísal, že príde k nám do školy o 9.00 hod. Pokojne by mohol nahradiť kráľa, lebo presnosť je jeho výsadou. Druhým divom bolo stretnutie v tzv. aténskej sále s maľbami mytologických výjavov, ktoré dotvárali atmosféru stretnutia. Div, resp. obdiv sme cítili už pri prvých, úvodných slovách pána Heviera. Začal veselo, s piesňou. Dozvedeli sme sa jeho curriculum vitae od detských, školských čias až do súčasnosti.

Najviac nás, samozrejme, zaujímali jeho spisovateľské začiatky a peripetie tohto slobodného povolania a poslania. Poznáme ho cez jeho spisovateľské diela ako mimoriadne kreatívneho  umelca, všestranne oplývajúceho mnohými talentami, ktoré neustále rozvíja. Deti dostali vynikajúcu radu, ako sa vyhnúť chybám v diktátoch a naučiť sa gramatiku. Veľmi jednoducho. Čítať, čítať, čítať... a ono to samo príde, zrazu tie í/- čka nie sú ťažké. Celý druhý stupeň žiakov pozorne a citlivo vnímal príbeh človeka-spisovateľa a tiež aj učiteľa slovenčiny. Predstavil  nám svoj nový projekt „Chymeros“, je napísaný na podnety mnohých detí, študentov  ako aj obsahovým aspektom, tak i výtvarným. Prvý diel fantasy románu Chymeros  sa rozchytal za pár minút, bonusom bolo osobné venovanie s autogramom autora. Sme nesmierne radi, že pobudol v našej škole a v našej spoločnosti autor takmer stovky umeleckých diel, ktorými otvára nový, lepší svet nielen deťom, ale i dospelým. Jeho kreativita, nazeranie na svet v jeho dielach  odráža nekonečnú  knihu udalostí, ale  aj jeho dobré srdce. Poetikou hravosti, krásy, bohatosti jazyka, svojou životnou filozofiou nám predkladá reálny svet so všetkým uchopiteľným i neuchopiteľným, ale najmä snívanie počas bdenia. Snívanie o dobrých ľuďoch, o dobrých skutkoch, o dobrých školách, o ľudskom šťastí  a detskej radosti.  Strávili sme spolu  vesmírny čas radosti, pohody,  múdrosti a ľudskosti. Vďaka, majstre.

Fotogaléria

(text: Mgr. G. Kratochvílová, foto: F. Križan)

Novinky v kocke