Základná škola sv. Svorada a Benedikta

Zoborský kláštor

V septembri sa naši žiaci druhého, tretieho a štvrtého ročníka vybrali na exkurziu na Zobor, do  Kláštora svätého Hypolita. Je to najstarší známy kláštor na Slovensku, kde sa usadili benediktíni, ktorí založili kláštornú školu, nemocnicu a lekáreň.

Pri liečebnom ústave čakal na deti pán Kratochvíl zo Skrášľovacieho zoborského spolku, ktorý ich sprevádzal najskôr náučným chodníkom k archeologickému pieskovisku, kde hľadali črepy zo starých nádob. Deti, posilnené desiatou, si vypočuli históriu Kostola sv.Jozefa, oboznámili sa so životom kamaldulov, prezreli si  aj ruiny obydlia kamaldulského mnícha.

Svoju šikovnosť si preverili v rôznych úlohách, ktoré ponúka tento areál. Ďakujeme pánovi Kratochvílovi a lektorke Gabike Tobiášovej za poučné a príjemne strávené predpoludnie.

Zároveň  v sobotu, 29.9. 2018 pozývame všetky deti do areálu Zoborského kláštora, kde si o 16.00 hod. môžu pozrieť divadelné predstavenie o patrónoch našej školy – Legenda o Svoradovi a Benediktovi.  

Fotogaléria

(text: Mgr. S. Porhajašová, foto: triedni učitelia)

Novinky v kocke