Základná škola sv. Svorada a Benedikta

Nitra - Kittsee - Devín a späť

Čokoládovňa Hauswirth, v obci Kittsee neďaleko Bratislavy, sa so svojimi výrobkami preslávila nielen v Rakúsku, ale aj po celej Európe, Amerike aj Austrálii. Išli sme zistiť, či to stojí za to? Veru, okrem krátkej histórie a prehliadky továrne, sme si riadne pochutili. S toľkou energiou sme sa vybrali na miesto na sútoku riek Dunaja a Moravy, ktoré bolo osídlené od praveku. Od 9. storočia je toto miesto spojené s menom kniežaťa Rastislava, ktorý tu nechal vybudovať mohutnú veľkomoravskú pevnosť. V piatok po Veľkej noci sme Hrad Devín osídlili aj my s našimi piatakmi.

Po prechode kamennou bránou sme sa dostali na nádvorie stredného hradu, kde nás privítala 55 m hlboká studňa. Tá si získala veľkú pozornosť. Z hornej časti hradu sa nám naskytol pekný výhľad. Na renesančnom paláci je umiestnená pamätná tabuľa pripomínajúca historický výlet slovenskej mládeže na Devín, ktorú organizoval v roku 1836 Ľudovít Štúr. Tú, ktorú sme organizovali my, si môžete pozrieť vo fotogalérii.

Fotogaléria

(text: Mgr. B. Farkašová, foto: Mgr. M. Cintulová, Mgr. B. Rajtarová)

 

Novinky v kocke