Základná škola sv. Svorada a Benedikta

Krížová cesta

Pred odchodom na veľkonočné prázdniny sa každoročne modlievame spolu krížovú cestu. Keďže predpoveď počasia na tento deň hlásila dážď, nešli sme na nitriansku Kalváriu, ale pre žiakov 5. – 9. ročníka sme vybrali Kostol sv. Petra a Pavla, známejší ako františkáni. Meditácie jednotlivých zastavení krížovej cesty sme spojili so životom a utrpením nového slovenského blahoslaveného dona Titusa Zemana. Oslovilo nás, ako sa Titus Zeman vo svojom utrpení pripodobnil Pánovi Ježišovi.

Veľmi zreteľne je to vidno napríklad pri 6. zastavení, kedy rozjímame nad tým, ako Veronika podala Pánovi Ježišovi šatku: Titusova sestra Alojzia ho prišla navštíviť do väznice. Vtedy sa jej pýtal na vreckovku. Po prepustení na slobodu ju navštívil a spýtala sa Titusa, o akej vreckovke to hovoril: „Bola to vreckovka, ktorú som si prikladal na tvár vždy, keď som došiel do cely po výsluchu. Utieral som si do nej zakrvavenú tvár. Robil som to podobne ako Kristus na krížovej ceste," odpovedal.

Táto krížová cesta nám pomohla pripraviť sa na sviatky smrti a zmŕtvychvstania nášho Pána.

Fotogaléria

(text, foto: Sr. Mária Agáta Šebová, Filip Križan, IX. A)

Novinky v kocke