Základná škola sv. Svorada a Benedikta

Exkurzia na Zobor

Na konci septembra sme boli na Zobore, pozrieť si ruiny  Kláštora  svätého Hypolita a oboznámiť sa s históriou nášho mesta.

Na Zobor sme išli autobusom číslo 9. Pod liečebným ústavom nás už čakal pán Kratochvíl,ktorý nás sprevádzal. Išli sme náučným chodníkom k archeologickému pieskovisku, kde sme hľadali črepy zo starých nádob. Prišli sme ku Kláštoru sv. Hypolita a malým domčekom, v ktorých žili mnísi Bebediktíni. Bieli žili kompletatívnym životom,/modlili sa /čierni pomáhali ľuďom – uzdravovali ich.Upútal nás príbeh o Pribinovej manželke, ktorá bola katolíčka a práve jej zásluhou bol postavený kostol.

 

Sochu sv. Beňadika zostrojil Jaroslav Halmo, ktorý keďže nepoznal jeho pravú podobu, použil tvár samého seba.

Ďakujeme pánovi Kratochvílovi za veľmi zaujímavý výklad a príjemné dopoludnie.

Fotogaléria

(text: Eliška Petrušková, Laura a Alžbeta Kopecké, Zuzana Kviatkovská.)

Novinky v kocke