Základná škola sv. Svorada a Benedikta

V stredu  po jesenných prázdninách na našom školskom dvore brechal psík. Keby psík, ale poriadny vlčiak. Dokonca bol v sprievode policajtov. Nebojte sa, neprišiel nikoho hľadať, či naprávať. Psovodi z Mestskej polície v Nitre prišli žiakom našej školy ukázať veľmi šikovného trojročného vlčiaka menom  Norbert...?  Poslúchal na slovo, ľahol, sadol, zastal na mieste, aportoval, skákal cez prekážku, či zachytil unikajúceho zločinca...

viac

Výsledková listina školského kola Olympiády zo slovenského jazyka 

 

C kategória

1.miesto: Alžbetka Kopecká 9.A/ Karolínka Bieliková 9.A

2.miesto: Emka Rajtarová 8.A

3.miesto: Katka Molnárová 9.A 

Úspešní riešitelia: Laura Kopecká, Lea Jakubičková, Laura Romanová, Šimon Barantal

Všetkým účastníkom ďakujeme za vzornú reprezentáciu   a úspešným riešiteľom gratulujeme. Do okresného kola OSJL postupuje Alžbetka Kopecká z 9.A triedy.

Prajeme Alžbetke veľa úspechov.

(text: Mgr. G. Kratochvílová)

viac

Na vlastivede sme sa tento rok učili, že v 16. storočí na našom území rabovali a plienili Turci. K týmto udalostiam sa viaže jedno pietne miesto v obci Párovské Háje, kde sa vo Fabiánovej doline na jeseň v r. 1530 odohrala tragédia.

Skupina Turkov sa vracala z prepadu na Hornej Nitre s korisťou a zajatcami vrátane niekoľko stoviek detí. Keďže ich naháňali cisárski žoldnieri, z obavy, aby ich deti nezdržiavali pri úteku sa ich na tomto mieste rozhodli pozabíjať.

viac

Milí rodičia, priatelia,

 

pomôžte vašim deťom - našej škole vyhrať O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha. Stačí hlasovať aj na hlasovanie za našu školu.

BONUS  HLASY:

2 hlasy získate, ak si prečítate jeden z článkov na: www.soda.o2.sk/pribehy/viac-pohybu-pre-deti.

Na jeho konci je odkaz: Využiť bonusový hlas. Po kliknutí naň vyberte našu školu.

V každom kraji získa akadémiu päť základných škôl. Podporiť nás svojim hlasom (dvoma) môžete každý deň 1x do 19.12.2021.

 

Ďakujeme.

Podrobnejšie informácie:

https://www.akademia.o2.sk 

Oznam-AMT

Leták

viac

Keďže milión, tak teraz bude trochu matematiky Smile. V našej základnej škole máme približne 300 žiakov (nie všetci sú vždy v škole). Každý z nich 18. októbra 2021 o 9.00 hod. vzal do ruky zbraň – samozrejme duchovnú a začal strieľať do neba modlitby. Keďže sa každý pomodlil celý ruženec tak je to 50 Zdravasov krát tristo žiakov a máme z toho tento výsledok 15 000 Zdravasov, ktoré sme v ten deň vyslali do neba. Okrem toho sa v tento deň o 9.00 hod. modlili aj iné deti na Slovensku. Na stránke ACN ich bolo nahlásených 32 130. Ak by sme rátali ďalej, počet Zdravasov by sa nám zvyšoval a potom by sme mohli zrátať deti na celom svete a tak ďalej...

viac

Vo 4.B sa na telesnej výchove ozývali melódie tancov. Dievčatá a chlapci trénovali občas aj cez prestávky, dokonca u niekoho sa trénovalo aj doma s rodičmi a súrodencami. Najviac nám dal zabrať BELGICKÝ TANEC, ale celkom sme ho zvládli.

Fotogaléria

(text, foto: Mgr. E.Caleková)

viac

V dňoch 15.10. až 21.10. prebiehal v našej škole 13. ročník Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry - školský rok 2020/2021 v kategórii C. Zapojilo sa do nej 18 žiakov  ôsmeho a deviateho ročníka. Olympiáda je rozdelená do 3 zložiek: jazykový test, transformácia textu, rečnícka (ústna časť). Jazykový test sa uskutočnil online formou v multimediálnej učebni, ostatné dve zložky boli  v našej réžii. Transformácia textu znamená, že žiaci daný text musia zmeniť na určitý slohový žáner, ktorý sa hodnotí podľa predpísaných kritérií: vonkajšia, vnútorná forma, kompozičné prvky, štylistika, pravopis, syntaktické konštrukcie a pod. Transformácia textu: NOC V KNIŽNICI. Úlohou bolo vytvoriť sloh - rozprávanie s prvkami opisu na základe informácií z  prečítaného textu. V tretej časti si účastníci olympiády vyskúšali svoj rečnícky talent  na tému: V čom vidím nebezpečenstvo sociálnej siete?

viac

Nevšedné neskoré popoludnie 19.10. zažili naši pedagógovia z gymnázia GCM a Základnej školy sv. Svorada a Benedikta v multimediálnej učebni. Do lavíc zasadli namiesto študentov ich učitelia v pomerne vysokom počte, takmer tridsiatka a „učili sa“. Pán Mgr. L. Lorinc a PaedDr. V. Štefániková sú dlhoročnými autormi projektového vyučovania a stoviek prezentácií v PPT (PowerPoint). Aj v našej škole sa uplatňujú vysoko inovatívne, moderné a efektívne metódy vo vyučovaní, ktoré však treba neustále inovovať a  vylepšovať. Preto svoje skúsenosti a praktické vedomosti Mgr. L. Lorinc rád odovzdáva aj ostatným kolegom, učiteľom.

viac

V jedno popoludnie sme sa v 4.A zahrali na dizajnérov a navrhovali sme čičmianské vzory na domčekoch. Na interaktívnej tabuli sme si pozreli, aké rôzne vzory existujú, niečo sme si o nich porozprávali a pustili sme sa do práce. Výsledky našej snahy zdobia nástenku pred triedou.

 

Fotogaléria

viac

Naši druháci sa v slnečné piatkové popoludnie rozhodli, že si z piesku postavia nádhernú spoločnú stavbu. A keďže boli veľmi šikovní, výsledok nenechal na seba dlho čakať. Rozvíjali si predstavivosť, trpezlivosť a spoluprácu. Nádherné dielo si môžete pozrieť na fotografiách.

 

Fotogaléria

viac
Novinky v kocke